Menu

Olejowanie włosów. Jak to zrobić?

O włosy można dbać na wiele sposobów. Jedni myją je codziennie, inni chodzą do fryzjera na specjalistyczne zabiegi, a pozostali robią olejowanie włosów. Jest to bardzo skuteczna metoda pielęgnacji skalpu. Jeśli jeszcze z niej nie skorzystałaś, to nie trać więcej czasu. Przetestuj olejowanie włosów.

olejowanie-wlosow-na-goracoOlejowanie włosów – przygotowania

Olejowanie włosów to rewelacyjny zabieg, który poprawi kondycję i pasemek, i skóry głowy. Wystarczy, że przygotujesz się odpowiednio do niego i zastosujesz odpowiedni olejek kosmetyczny. Potrzebne ci będą następujące akcesoria i kosmetyki: ręcznik, ciepła woda, olejek i foliowy czepek kąpielowy.

Zanim rozpoczniesz kurację, wybierz taki olejek, który dopasowany jest do twojego rodzaju fryzury. Pamiętaj, że do włosów niskoporowatych idealne będą oleje nasycone. Włosom średnioporowatym najlepiej odpowiadać będą olejki jednonienasycone. Wielonienasycone oleje świetnie sprawdzą się na włosach wysokoporowatych.

  • Oleje do niskoporowatych to np. kokosowy, palmowy, monoi, mango, babassu, kukui.
  • Oleje do średnioporowatych to np. migdałowy, sezamowy, macadamia, rzepakowy, awokado.
  • Oleje do wysokoporowatych to np. arganowy, winogronowy wiesiołkowy, sojowy.

Przed olejowaniem włosów umyj głowę szamponem z zawartością oczyszczających składników. Pasemka dokładnie rozczesz, aby nie plątały się w trakcie zabiegu. Następnie przygotuj olejową mieszankę lub ulubiony olej, który dopasowany będzie do typu twoich włosów. Jakiego rodzaju włosy masz? Możesz to łatwo określić.

Zrób test na porowatość włosów. Przygotuj szklankę z czystą wodą i swój włos. Następnie wrzuć włos do szklanki i obserwuj jak się będzie zachowywał. Jeśli będzie chłonął wodę bardzo szybko pewnie jest zniszczony. Oznacza to wysoką porowatość. Jeśli natomiast będzie unosił się nad wodą to jest niskoporowaty, czyli zdrowy. Co to oznacza w praktyce?

  • Włosy niskoporowate wymagają ochrony i ułatwienia stylizacji.
  • Włosy średnioporowate muszą być nawilżone, odżywione i chronione.
  • Włosy wysokoporowate potrzebują dogłębnej regeneracji i wzmocnienia.

Olejowanie włosów – jak to zrobić?

Do wyboru mamy kilka metod olejowania włosów, które można dopasować do swoich potrzeb. Dla dogłębnej regeneracji możemy wykonać olejowanie włosów na gorąco. Kiedy się spieszymy wystarczy olejowa mgiełka. Olej możemy nakładać na skórę głowy, włosy lub same końcówki, albo w każde z tych miejsc. Metody olejowania włosów możemy dowolnie łączyć. Możliwości jest naprawdę wiele, a najpopularniejsze to:

  • olejowanie włosów na sucho,
  • olejowanie włosów na mokro,
  • olejowanie włosów przed myciem,
  • olejowanie włosów po myciu,
  • olejowanie włosów w misce,
  • olejowanie włosów na mgiełkę,
  • olejowanie włosów na noc.

Najlepszy sposób na piękne włosy to olejowanie na gorąco. Przygotuj kąpiel wodną. Do dużego naczynia wypełnionego wodą wstaw buteleczkę z olejkiem. Po kilku minutach kosmetyk jest idealny do zastosowania. Na palce nałóż olejek, a następnie wmasuj w skórę głowy i włosy. Załóż czepek kąpielowy, dzięki któremu składniki odżywcze i aktywne wchłoną się o wiele szybciej. Następnie ręcznik zanurz w gorącej wodzie i zakręć wokół głowy.

Ciepło otworzy pory skóry i lekko rozchyli łuski włosów – ułatwi witaminom i minerałom przedostanie się w głąb włosów. Po kilku godzinach głowę umyj delikatnym szamponem lub odżywką. Podczas aplikacji olejku uważaj, aby nie poparzyć się. Jeśli olejek dostanie się do oczu, może wywołać podrażnienia. W takim wypadku oczy przemyj dużą ilością chłodnej wody.

Olejowanie włosów – efekty

Olejowanie włosów polecane jest wszystkim tym, którzy chcą poprawić kondycję swojego skalpu. Doskonale pielęgnuje skórę głowy oraz wzmacnia cebulki i mieszki włosowe. Pomaga w walce z łupieżem, nadmiernym wypadaniem włosów i podrażnieniami. Pozytywnie oddziałuje na włosy. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i chroni je przed dalszymi uszkodzeniami. Olejowanie włosów dogłębnie odżywia, wygładza i nadaje blask.

Zabezpiecza pasemka przed promieniami UV, wysoką temperaturą, zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ułatwia suszenie, modelowanie i szczotkowanie. Sprawia, że włosy stają się bardziej podatne na stylizację. Czy wiesz, że niektóre olejki utrwalają skręt loków i podkreślają naturalne refleksy włosów?

Olejowanie włosów na gorąco – olejki

Które olejki są najlepsze do olejowania włosów? Tak naprawdę możesz wykorzystać wszystkie. Olejki o stałej konsystencji, nazywane olejami nasyconymi lub tłuszczami, i tak musisz podgrzać. Tężeją one bowiem w temperaturze około 25°C. Jednak najlepiej sprawdzą się: olejek kokosowy, olejek rycynowy, oliwa z oliwek, olejek jojoba i olejek migdałowy. Olejek kokosowy hamuje wypadanie włosów, zmiękcza je i eliminuje łupież. Olejek rycynowy przyspiesza wzrost włosów i wzmacnia cebulki włosowe. Oliwa z oliwek zawiera substancje antyoksydacyjne, które opóźniają procesy starzenia się. Olejek jojoba wygładza i nabłyszcza włosy. Natomiast olejek migdałowy poprawia ogólną kondycję włosów i skóry głowy.