Menu

Masz problem z wypadaniem włosów? Sięgnij po kozieradkę

Kozieradka pospolita to roślina o wyjątkowych właściwościach. W kosmetyce osławiona jest jako antidotum na wypadające włosy. To aromatyczna przyprawa kuchenna, ale nawet jej rosołowy zapach nie powstrzymuje kobiet od wcierania jej we włosy. Czy kozieradka jest naprawdę tak skuteczna?

wlosy.jpgProblem nadmiernej utraty włosów dotyka bardzo wiele kobiet. Utrata włosów jest naturalną kwestią. Wynika z tego, w jaki sposób zbudowany jest włos. Rzućmy na to okiem.

Anatomia włosów
Włos zbudowany jest z części zewnętrznej i tej podskórnej. W skórze umiejscowione są mieszki włosowe, w których rosną cebulki (jedyna żywa część włosa). Wyrastające z nich łodygi to już część martwa. Każdy włos żyje określony czas, po którym obumiera i wypada. Zazwyczaj zostaje wypchnięty przez nowego włosa. Dziennie może wypadać od kilku do kilkunastu włosów. Wszystkie odstępstwa od tej normy są niepokojące.

Wypadanie włosów w bardzo dużej ilości nie wróży nic dobrego. Zazwyczaj wynika ze słabego ukorzenienia się cebulek. Te natomiast tracą odżywienie i osłabiają się w wyniku wielu czynników (pogody, chorób, zmian hormonalnych, uczuleń, a nawet stosowania nieodpowiednich kosmetyków). Nie powinnyśmy się godzić na taki stan rzeczy. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

Czy kozieradka pomaga na wypadanie włosów?

Świetnym sposobem na wypadające włosy jest robienie wcierek z kozieradki. Nasiona tej rośliny zawierają wiele niezbędnych dla włosów składników odżywczych. Po zaparzeniu w gorącej wodzie wszystkie te składniki przekazywane są z nasionek wprost do powstałego wywaru. Taka esencja może zdziałać cuda na osłabionych włosach – zmniejsza wypadanie, ogranicza przetłuszczanie, dodaje objętości i widocznie odżywia delikatne i matowe pasma.

Kozierdakę warto wcierać w skórę głowy po uprzednim ostudzeniu. Włosy przestaną nadmiernie wypadać już po kilku dniach stosowania, a w najgorszym wypadku po 2-3 tygodniach. Wcierka z kozieradki powinna być stosowana każdego dnia. Najlepiej wieczorem, aby lekko rosołowy zapach mógł ulotnić się po wsiąknięciu specyfiku w skórę.

Jak zrobić wcierkę z kozieradki?

Potrzebujesz:

– ziarna kozieradki (do kupienia w aptece)
– wrzącą wodę (najlepiej czystą, przefiltrowaną)
– szklankę i spodek/przykrywkę
– wygodny pojemniczek na wcierkę

Sposób przygotowania:

Wsyp łyżkę sproszkowanych nasion kozieradki do szklanki i zalej wrzątkiem do połowy wysokości. Przykryj spodkiem i odstaw na kwadrans. Po zaparzeniu odcedź wywar do wygodnego pojemniczka np. z pipetką lub dozownikiem. Ostudzony produkt wcieraj w skórę głowy każdego dnia. Nie nakładaj na całą długość włosów. Nasionka możesz wykorzystać do zrobienia peelingu skóry głowy.